OMAHA, Neb. — The Aksarben Foundation, along with Nebraska Farm Bureau and the Nebraska Association of Fair Managers, recently announced this year’s honorees for the Aksarben Pioneer Farm. These families have each met the incredible milestone of owning at least 40 acres of farmland within one family for 100 years.

Aksarben began awarding the Pioneer Award in 1956, and since that time, nearly 10,000 farm families statewide have received the award, which includes an engraved plaque and gatepost marker at the county fair in the county where their farm is located.

Pioneer Farm award honorees of 2019:

  • Adams County: Sheila Ann Zalman
  • Antelope County: Douglas and Elaine Reynolds; Randy and Juel Hughes; Korene A. Erickson Fehringer, Bernadine L. Erickson Trust; Mark and Brenda Schrage
  • Banner County: Terry P. Brown; Harry Safford, Jr. and Marie Safford
  • Boyd County: Patrick Holmberg, Darlene Krafka, Patricia Durre, Michele Tunender, and Cathy Holmberg; Bud and Vera Johnson Trust; Edward John Connot
  • Brown County: Brett and Blair Fernau
  • Buffalo County: Mickelsen Family Farms LLC; Jerome Eckhout; Jerome Eckhout; Bissell Farms LLC/Roger Bissel; Wedemeyer Farms Inc./Dennis L. Wedemeyer; Ronald D. Bauer
  • Burt County: Jerry and Elaine (Geisler) Holmberg
  • Butler County: Robert, David and Aaron Steager
  • Cedar County: Joe and Linda Hochstein
  • Cheyenne County: Ronald Waite
  • Clay County: Josh and Teryl Andersen; Robert D. Keasling Revocable Trust; Joyce Schlick, Mike and Ann Schlick, Paul and Patty Britton
  • Colfax County: Charlotte Teply; Ernest B. and Linda Cech; Linda Cech Jensen
  • Custer County: Gregory and Carol Fenske; Conrad G. Pelster, Aleta M. Ambler, Mary Frances Perry, Paula Dorris and Herman Wehling
  • Dakota County: Roger and Nancy Bartels
  • Dawes County: Robert and Judy, William and Ava Hawthorne
  • Dawson County: Ron Stear LTD; Brooks Valley Farms Inc.
  • Deuel County: Michael Wiest
  • Dixon County: Robert and Gloria Oberg; Regina and Bruce Luhr; Marlene Klemish, Paul G. Kneifl, Mrs. Francis Kneifl, Linda Syndow, Bethene Knudsen and Clifford Kneifl
  • Dodge County: Evelyn Jorgensen Trust
  • Dundy County: Keiser Land & Cattle Co.
  • Fillmore County: Mark and Teina Kimbrough, Rick and Cindy Krushenisky, Joseph and Sarah Caldwell and Stuart and Carrie Remmers; Richard Walters and Michael Walters; Gene E. and Dixie Ruthann Placek; Kenneth and Delores Bolte
  • Frontier County: Leroy and Erika Flock; Jerry D. and Teresa M. Johnson; Stuart and Jill Bartruff
  • Furnas County: Martha Anderson
  • Gage County: DeVern Hagemeier; Billy and Janet Harms; Steve and Angela Janssen; Phyllis (Ehmen) Deunk, Rosalyn (Ehmen), Robert Ehmen, and Randy Deunk
  • Garfield County: Dennis and Patricia Urbanovsky
  • Gosper County: William J. and Martha L. Anderson; Alfred and Detta Holscher
  • Greeley County: Francis H. and Theresa Berger; Richard J. Maginn Trust; James E. Murphy Trust
  • Hall County: Kirk J. Thompson and Susan Thompson
  • Harlan County: Suzan Hisel and Barbara Lilyhorn; Brent and Ramona Coffey
  • Holt County: A. Patrick and Nadine Dougherty
  • Howard County: Lyle and Loraine Thomsen; Edwin L. Kolar, Jr.
  • Jefferson County: Henry L. and Janice K. Gunther; Roselyn A. Shaffer; Marvin and Ardys Schultis
  • Kearney County: Harry and Sherry Reichstein
  • Kimball County: Howard Lukassen Children
  • Knox County: Barbara Johnson Strom; Zelma L. and Clayton Anderson; Ron and Penny Walton, and Jan and Don Vrbicky
  • Lancaster County: Dann and Kathy Reiss
  • Lincoln County: Leona Martens; Feeney Farms Inc.; Dale Wahlgren and Jeff Huffman
  • Madison County: Melvin and Dorothy Unkel
  • Merrick County: D. Warren and Marjorie Lambert; LeRoy Edward Zehr
  • Morrill County: Hansen Brothers
  • Nemaha County: Dan and Judy Lundy; Daniel and Ardis Gauchat; Harold O. Fass, Harley F. Fass, Rosalie S. Hitzeman, Arlen R. Fass, and Maryls J. Fass; G.G.G. Farms, Inc./Glade Goings
  • Otoe County: William L. Bottcher
  • Pawnee County: William Petrashek; Jim Chittick; Douglas E. and Kellie A. Workman
  • Platte County: Rick and Lorie Larson
  • Red Willow County: Robert and Janet Phillips
  • Richardson County: Ruth Vollmer Schwasinger and Kathryn Vollmer
  • Saline County: Kenneth Moneypenny; Larry and Diane Jansky
  • Sarpy County: Craig and Shari Parys
  • Saunders County: Deborah L. Princ Machovec; Bernard and Emily Sladky; Marvin Brainard
  • Scottsbluff County: Robert E. and Nancy Plummer
  • Seward County: James and Linda Trouba; Gerald Fickel Family; Marvin and Marilyn Schulz; Larry and Sue Dedic; Donald L. and Patricia Jirsa
  • Sheridan County: Shelly Piper, Mardell Piper and Shirley Douthit; Larry and Deborah Galyen
  • Sherman County: Michael and Susan Jarzynka
  • Thayer County: Juliana Bruning Johnson; Doug and Janice Fintel
  • Washington County: Donald C. Andersen and Mardell M. Andersen Trust
  • Wayne County: Brian Kai
  • Webster County: Dennis and Kelly Erickson; Darlene Pavelka; Donna R. Rose
  • York County: Vera Underwood Rauscher; Alden and LaVerna Qwiring